Конспекти уроків

КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ
ІЗ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
 НА ТЕМУ:

,, КРАСА –
ЗЛОЧИН
ЧИ КАРА БОЖА?’’





ПІДГОТУВАЛА ВИКЛАДАЧ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ,
 СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
РИБЧИНСЬКА ОКСАНА ВОЛОДИМИРІВНА








Мета уроку:
 навчальна - закріпити знання учнів про основні віхи життєвого та творчого шляху О.Уайльда, розкрити особливості естетичних принципів письменника, розглянути головні аспекти роману «Портрет Доріана Грея»; навчити аналізувати та характеризувати образи твору,  розглянути етико-філософський сенс краси і моралі в романі «Портрет Доріана Грея»; сформувати цілісне сприйняття твору із визначенням власної позиції, поняття  ,,краси”, парадоксу’’  та ,,естетизму”;

 розвиваюча -  розвивати літературний інтерес, вміння працювати з біографічним та текстовим матеріалом; мовленнєві навички учнів; логічне та аналітичне мислення; вміння охарактеризувати головних героїв роману О.Уайльда "Портрет Доріана Грея", прищеплювати навички складання конспекту за допомогою опорних схем; розвивати навички зв'язного мовлення, полемічні й творчі здібності учнів, вміння самостійно формувати думку, відстоювати її, аргументуючи чіткими і стилістично грамотними висловлюваннями щодо прочитаного художнього тексту; вчитися конкретно й вдумливо опонувати своїм товаришам, вести фахову, а не емоційно-побутову дискусію у формі рольової гри;
 виховна -  виховувати інтерес до особи і творчості письменника, розумін-ня суті мистецтва і його впливу на життя людини., почуття прекрасного, вдули-вого читача, повагу до особистості та відповідальность за свої вчинки; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки
Тип уроку: підсумковий , бінарний, комбінований з використанням різних елементів інноваційних технологій.
Методи та прийоми роботи: елементи проектної діяльності учнів, робота в групах, інтерактивні вправи «ПРЕС», «Асоціації»; «Займи позицію», бесіда, складання узагальнюючої таблиці, елементи дискусії та інсценування(суду) .
Обладнання та дидактичні матеріалами: портрети письменника, фото і відеоматеріали, мультимедійна презентація ,, Поняття краси в мистецтві” , слайди до уроку ,, Краса- злочин чи кара божа?’’, тексти творів роману О.Уаульда ,,Портрет Доріана Грея’’, підручник Світова література 10 клас. Ковбасенко Ю. І.;  музичний супровід – записи ноктюрнів  Ф. Шопена; додатки до уроку; пензлі, палітра, мольберт з портретом; плакат ,,Краса врятує світ.

ХІД УРОКУ

Примітка*. Готуючись до уроку, учні виконують творчі завдання: підготувати проект-презентацію з теми «Поняття краси в мистецві», знайти та виписати із тексту роману афоризми, парадокси; охарактеризувати головних героїв або виписати цитати із твору до образів.
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.                Привітання
2.                Перевірка присутності учнів
3.                Підготовка до уроку
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
Викладач: Оскар Уайльд пізнав вершину слави і безодню падіння. Він належить до тих митців, яких спочатку називають «забутими і невизнаними», а потім «поверненими і культовими». Епатуючою була поведінка письменника, трагічною –його смерть, незвичними і неприйнятими суспільством – його твори. О. Уайльд любив контрасти, завжди балансував між витонченим і скандальним, реальним і уявним. Навмисно доводячи усталені принципи до абсурду, письменник намагався врятувати суспільство від духовного занепаду, байдужості та сліпої віри в прописні істини.
Епіграфи до уроку відкриють ключ до сьогоднішньої теми уроку ,,Краса – це злочин чи дар божий?..
ü     Художник – той, хто творить прекрасне. (О.Уайльд)
ü     Краса врятує світ.( Ф.Достоєвський)
Діти,на сьогоднішньому уроці ми поглибимо наші знання про головні віхи життя і творчості 0. Уайльда, спробуємо зрозуміти, що є краса для вас. Також спробуємо провести паралелі між героями роману та їх символічне значення в творі. А почнемо наш урок із вірш одного із яскравих представників поетичної творчості цього періоду Шарля Бодлера «Гімн красі».
Красо! Чи з неба ти, чи з темної безодні
В твоєму погляді - покара і вина,
Безумні злочини й діяння благородні;
Захмелюєш серця, подібно до вина.

В твоему погляді - і присмерк, і світання,
Як вечір грозовий, приносиш аромат.
Німим стає герой з твого причарування,
I сміливішає дитина во сто крат.

Чи ти зійшла з зорі, чи вийшла із провалля,
Йде фатум, наче пес, за покроком твоїм;
I, розсіваючи біду чи безпечалля,
У всьому вільна ти, хоч пані над усім!

Красо! Ти по мерцях ступаєш без мороки,
Злочинство, ревністъ, жах - то наче золоті
Коштовності, твої чарівливі брелоки,
Що витанцьовують на твому животі.

Коханець зморений, що пригортає милу,
Що кволо хилиться й зітхає раз у раз,
Нагадує того, хто сам свою могилу
Вкриває ласками у свій вмирущий час.

Немає значення, чи з пекла ти, чи з раю,
Потворно вибредна, страхітлива й свята,
Як до безмежностей, що я про них не знаю,
Але жадаю їх, відчиниш ти врата!

Це байдуже, хто ти, чи Діва, чи Сирена,
Чи Бог, чи сатана, чи ніжний Херувим,
Щоб лиш тягар життя, о владарко натхненна,
Зробила легшим ти, а всесвіт - менш гидким!
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.Метод ,,ПРЕС
А що є для вас поняття краса , душі, таланту та любові. Які асоціації викликають ці поняття (кожна група вибирає собі поняття і підбирає асоціативні слова до поняття).
Представлення учннями відповідей.
Отже ці поняття різні,але між собою пов’язані або взаємозалежні.
А що поняття Краса вкладають митці образотворчого мистецтва? Щоб це зрозуміти переглянемо підготовлену вами презентацію на тему ,, Поняття краси у мистецтві.’’
3. Бліц-опотування
1.   Де і коли народився Оскар Уайльд?
2.   Ким були його батьки?
3.   Яку освіту здобув майбутній письменник?
4.   Хто вплинув на особистість письменника?
5.   Назвіть твори з літературного доробку митця?
6.   Основні естетичні положення викладені в книзі …?
7.   Які твори принесли успіх О.Уайльду?
8.   Назвіть головну проблему твору
9.   Засновником якого літературного напрямку вважається Оскар Уайльд? (естетизм)
IY. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
. У романі «Портрет Доріана Грея» вирішуються складні філософсько-етичні та моральні проблеми, стикаються різні погляди на мистецтво, життя, красу його природу, мету.
Ці точки зору уособлює головні герої роману О.Уаайльда ,,Портрет Доріана Грея”. Назвіть головних героїв роману О.Уайльд «Портрет Доріана Грея».
Так, це художник-естет Безіл Голуорд. гедоніст лорд Генрі, Доріан Грей та частково Сибіла Вейн.( слайд 4).
1. Робота в групах.
Охарактеризувати літературного героя. (Учні діляться на групи, обирають лідера, спікера, спостерігача, секретаря, опрацьовують питання, які лежать на столах, готують обґрунтовану відповідь) та складають асоціативне ,,відповідно до представленого героя із роману)
       І ГРУПА – Образ лорда Генрі.(слайд 5-6)
1.                  Встановіть походження лорда Генрі. ( Лорд Генрі Воттон - дворянин).
2.                  Знайдіть у тексті опис його зовнішності.
3.                  Віднайдіть у тексті цитати, що відображають погляди лорд Генрі. («Впливати на когось – це означає віддавати комусь власну душу». «Єдиний спосіб позбутися спокуси - піддатися їй». «Мета життя – розвиток власного «я». «Краса…робить принцами тих, хто її має». «Співчуття болеві – це страшенно щось нездорове». «Нічого не проминіть, шукайте завжди нових вражень. Новий гедонізм – ось що потрібно новому вікові. Єдина страшна річ на світі – нудьга – це єдиний гріх, за  який нема прощення»).
4.                  Чи живе сам лорд Генрі за своєю власною теорією? (Звісно, ні. Але йому цікаво спостерігати як вона впливає на інших).
5.                  Ким був для Генрі Воттона Доріан Грей? (Своєрідним витвором мистецтва і надзвичайно цікавим матеріалом для психологічного експерименту. «Прекрасне у житті – це насолода почуттів. Треба лише дати вияв кожному почуттю, втілити кожну мрію»).
6.                  Які художні засоби використовує О.Вайльд, зображуючи лорда Воттона? (Внутрішні монологи героя, його стиль мовлення, опис речей героя, стиль його одягу, манери, власне непряму мову: «Як це захоплююче – перевірити силу свого впливу на іншу людину! Ніщо не може з цим порівнятися. Перелити свою душу в іншого, дати їй пожити в ньому – це справжня насолода»).
   ІІ ГРУПА – Образ Доріана Грея. (слайд 7)
1.                   Що вам відомо про походження, родину, дитинство Доріана Грея? (Дворянин, рано втратив батьків, виховувався суворим дідом-опікуном. Зачитати цитати з тексту).
2.                   Знайдіть у тексті опис зовнішності Доріана Грея.
3.                   Чого прагнув Доріан Грей і чи збулася його заповітна мрія? (Бути завжди молодим і завжди прекрасним, навіть ладен за це віддати свою душу. Його мрія справдилася: старіти почав портрет, а він залишився молодим).
4.                   Як автор випробовує героя коханням? Чи гідний Доріан кохання Сибіли? (Автор дає Доріану можливість зустріти юну, чисту і прекрасну Сибілу. Але він кохав не її, а те море пристрастей і образів, які вона так талановито втілювала на сцені).
5.                   Коли вперше герой побачив зміни на портреті? (Після розриву з Сибілою).
6.                   Чим захоплювався Доріан Грей? (Вишивка і гобелени, запахи, католицизм, дендізм, мода, містицизм, музичні інструменти).
7.                   Як змінився Доріан під впливом теорії лорда Генрі? (Став розпусником, почав вести аморальний спосіб життя).
8.                   Зробіть висновок: Доріан – це… (прийом «Гронування»).    
  ІІІ ГРУПА – Образ Безіла Голуорда. (слайд 8)
1.                Ким виступає у романі Безіл Голуорд? (Художником, митцем, який відчуває красу і творить її).
2.                Знайдіть у тексті портрет художника.
3.                Чому роботи Безіла безсмертні? (Вони зображують прекрасне, а прекрасне вічне. Сам художник дуже тонко відчував прекрасне).
4.                Чому Безіл не бажав знайомства Доріана з лордом Генрі? (Боявся за свого друга, не був упевнений у його стійкості щодо моральних норм).
5.                Знайдіть у тексті цитати, які відображають погляди Безіла на життя? («Всіма, хто має непересічний розум чи красу, правує фатум». «Краще не виділятися над своїм середовищем». «За все, чим боги наділили нас, ми дорого заплатимо, заплатимо невимовними муками». «Покаятися ніколи не занадто пізно»).
6.                У чому Безіл вбачає причину своїх страждань? (У почутті, що прикувало його до Доріана Грея. «Я занадто обожнював вас і за це покараний. Покаятись ніколи не пізно». Хто обожнює красу, ризикує загинути від неї, цілком розчинившись у її проявах).
7.                Чому Безіла називають «подвійним двійником»? (Він певною мірою дублює долю самого автора і водночас відтіняє образ головного героя, є його совістю, яка з’явилась запізно).
8.                Чим закінчилося для Безіла останнє відвідування будинку Доріана? (Через те, Доріан вважав Безіла винним у всіх своїх бідах, він вбиває художника, розкривши перед цим страшну таємницю портрета).
IY група Образ актриси Сибіли Вейн.(слайд 9)
1.Хто така Безіла Вейн?
2.Соціальний статус.
3.Опис зовнішності.
4.Стосунки із героями роману.
Слово вчителя.
Роман «Портрет Доріана Грея» - це єдиний роман з життєвих кредо (системою переконань) письменника. Це взірець інтелектуального роману «Розум Уайльда», «Біблія Естетів» .
За життя Оскара Уайльда  називали «Принцом Парадоксу». Перед вами портрет О.Уайльда. (слайд 11)
 «Бліде, безкровне обличчя, широкі вилиці, виголене обличчя, хоча в ту пору модними були пишні вуса й бороди. З під важких повік дивляться темно-карі очі, в яких криється іронія.»
«Черевики із сріблястими пряжками, коротенькі оксамитові бриджі, шовкові панчохи, жилет у квіточки, берет набакир, волошка, фіалка або соняшник у петельці». (Із спогадів письменників).
Парадоксальними є його навіть, співіснування двох дат народження (1854р. та 1856р.), думки.
-        Що вам відомо про парадокс?
2.Робота зі словником літературознавчих термінів.
Парадокс (з гр. мови – дивне, несподіване): (слайд 13)
- вислів, що суперечить загальноприйнятій точки зору або здоровому глузду;
-        незвичне явище, що не відповідає загальноприйнятим уявленням, міркуванням, що приводить до наслідків, внутрішньо суперечливих чи несподіваних, які мають фатальну форму;
-        оригінальність мислення його автора.
Викладач: наведіть приклади парадоксальних висловів О.Уайльда.
Цитатна доріжка
-     Того, що потрібно знати, не навчить ніхто.
-     Лише пусті, обмежені люди не судять по зовнішності.
-     Який творець, таке і творіння.
-     Всі жінки з часом стають схожими на своїх матерів. У цьому їхня трагедія. Жоден чоловік не буває схожим на свою матір. У цьому його трагедія.
-     Бути греком – означає не мати одягу, бути людиною Середньовіччя – не мати тіла, бути сучасною людиною – не мати душі.
-     Найгірші вороги людини – її близькі.
Під час навчання В Оксфорді О.Уайльд перейнявся поглядами Джона Раскіна та Волтера Пейтера і став членом елітного клубу знавців мистецтва. (в яких уславлялася краса в усіх її проявах). З естетики Д.Раскіна і В.Пейтера митець засвоїв положення, що мудрість досягається лише через досвід, «те, що дійсно треба знати, не розтлумачить ніхто». Саме на такому грунті зародився естетичний рух, який ототожнювався в Англії з ім’ям О.Уайльда, якого називали Апостолом Естетизму. Що таке естетизм?
Словникова робота.
Естетизм – назва літературно-мистецьких течій, представники яких у своїх творах стверджували, що мистецтво у своїх художніх формах автономне від дійсності  і що тільки воно здатне утверджувати красу (схильність до краси). (слайд 13)
Вчитель  «Мозкова атака»:
«У чому полягують принципи Естетизму за О.Уайльдом?» (головні тези, висловлені учнями, записуються в зошити у вигляді ,, ГРОНО’’ ).( слайд 14)
 Наведіть приклади цих принципів .
ü     проголошення насолоди як вищого сенсу існування;
ü     зображення краси в усіх її проявах;
ü     самодосконалість мистецтва;
ü     краса найвища цінність буття;
ü     велич і вічність мистецтва;
ü     замилування прекрасним;
ü     мистецтво вище від істини і моралі.

Вчитель Отже, спочатку Доріан Грей не усвідомлює своєї краси, до того ж він практично нічим не цікавиться, чистота його зовнішності перебуває у гармонії із чистою душею. І тільки після усвідомлення Доріаном швидкоплинності життя та згасання його вроди відбувається парадокс – душа і тіло існують окремо одне від одного, але у тісному взаємозв’язку: на красі тіла не відбиваються наслідки вчинків героя, весь тягар злочинів несе душа, яка стає дедалі гіршою та потворнішою. Конфлікт настає тоді, коли Доріан усвідомлює потворність своєї душі. Саме тоді він вирішує разом з портретом знищити всі жахливі наслідки своїх гріхів. І знову парадокс – душа, що набула потворного вигляду на портреті, знаходить належне їй тіло.
Роман О. Уайльда «Портрет Доріана Грея», безумовно, викликає багато суперечок. Сам автор в одному з листів писав про нього так: «Мою історію можна назвати есе про декоративне мистецтво. Вона, якщо хочете, виділяє отруту, але ви не можете заперечувати, що вона досконала, а саме досконалість і є для нас, художників, кінцевою метою».
Попри всі суперечки щодо творчості митця, твори Уайльда і в наші дні приваблюють нових читачів. Англійський письменник Чарлз Морган, відповідаючи на запитання щодо причин популярності творів О. Уайльда, сказав: «Кожне нове покоління зачароване красою і магією мови Уайльда, його дивовижним умінням наповнити мелодикою кожну фразу». Із цим важко не погодитися. Можливо, ось у чому секрет популярності англійського митця.
Ми спробуємо з’ясувати хто ж такий Доріан Грей – злочинець чи жертва, чи має він нести покарання за свої злочини
3. Рольова гра «Судове засідання».(слайд 14)
Суддя. Сьогодні на судовому засіданні розглядається справа Доріана Грея, якого обвинувачують у низці злочинів. Слово надається прокурору, який повідомить суду про злочини, що інкримінується обвинуваченому.
Прокурор.  Доріан Грей обвинувачується у багатьох злочинах. Прошу суд уважно все вислухати і винести по цій справі справедливий вирок.
      Доріан Грей – людина, яка від народження мала все, про що багатьом залишається лише мріяти: приналежність до вищих кіл суспільства, аристократ від народження, він з дитинства жив у розкошах і багатстві, наділений вродою і талантами. Але він вирішив, що цього замало, тому замахнувся на більше. Доріан переступає межу вседозволеності і цим порушує закон. Людина завжди має вибір: жити чесно, але бідно, чи в розкоші, безтурботно розтринькуючи багатство. Саме другий шлях і обрав Доріан Грей. Він живе лише заради власного задоволення, виправдовуючи свої вади важким дитинством, яке нібито зробило його тим, ким він є зараз.
      Найбільший злочин Доріана – це його слабкість. Пройнявшись словами лорда Генрі про надзвичайну силу краси, Грей вирішує, що тепер він може робити те, на що не здатні «прості смертні». Одержимість власною неперевершеністю і обожнювання самого себе, наштовхують цю людину на думку, що тепер вона може керувати долями інших. Грей перенаситився життям, для нього нема нічого недозволеного, недосяжного.
      Доля, пославши йому зустріч з Сибілою, вирішала подарувати йому другий шанс, сподіваючись, що він покине шлях гріха і розпусти. Здавалось, що кохання зможе врятувати його від того провалля, куди він поступово спускався. Але, йдучи по життю, як колекціонер, безжальний збирач цінностей, Доріан не міг закохатися в звичайну дівчину. Йому була потрібна яскрава, неординарна особистість. Він покохав те море пристрастей і образів, які втілювала Сибіла на сцені. Але він не бачив самої Сибіли, її чистої душі, не зміг оцінити її щире кохання. В ту мить, коли Доріан побачив у ній звичайну дівчину – не Дездемону, не Джульєтту, він вирішує покинути її, бо тепер вона стала йому байдужа. Результат цього безжального вчинку – це смерть нещасної дівчини.
      А чим завинив перед цим страховиськом Безіл, який намагався розбудити совість Доріана. Чому, коли художник вмовляє Грея покаятися у скоєних злочинах і спокутувати свої гріхи, останній вибухає люттю, яка призводить до вбивства. Цей красень безжально вбиває людину, яку багато років називав свої другом лише через те, що Голуорд змусив його відчути докори сумління.
       Доріан Грей має відчутний вплив на людей, бо змусив бідного хіміка Кемпбела знищити труп Безіла. Його не цікавить те, що через декілька днів Алан покінчить життя самогубством, не в силах нести страшний тягар, який поклав на нього Доріан. Головне те, що Доріан врятував себе. Єдиний раз в житті Грей злякався, коли відчув, що його переслідують. І тільки випадок допоміг йому врятуватися від справедливого покарання. Я вже не говорю про десятки дівчат, доля яких зламав і знищив Доріан Грей. таким, як він, немає місця в суспільстві.
       Враховуючи все вищесказане, прошу суд визнати Доріана Грея винним у скоєні всіх злочинів, які прозвучали, і призначити йому найвищу міру покарання.
Суддя.  Суд дякує прокурору за наведені факти і передає слово адвокату обвинуваченого.
Адвокат.  Все, що ми зараз почули, насправді жахливо! Але перед тим, як поставити крапку в цій справі, давайте спробуємо з’ясувати причини такої поведінки мого підзахисного. Давайте почнемо з дитинства. Як ви гадаєте, чи може дитина вирости нормальною, живучи без ласки і любові батьків, яких Доріан втратив  майже від народження. Чи можуть багатство і розкоші замінити теплоту і турботи матері? З самого малечку Грей ріс в атмосфері ненависті та суворості під доглядом безжального діда, який став його опікуном. Нікому було вказати юнаку на хибність його шляху.
         Зустрівши на своєму шляху лорда Генрі, Доріан повністю опиняється під владою його гедоністичних теорій. Герой піддався солодким і пишним словам про свою унікальність, вседозволеність своєї краси. Таким чином, Доріан приходить до висновку, що він – сама досконалість. Я вважаю, що суд має виправдати мого підзахисного, адже таких, як він, одиниці. Він прагне жити за законами краси, а не моралі. Своїм життям він нібито кидає виклик усьому світу, намагається довести, що можна жити інакше, не так, як всі. Юнак прагнув у всьому знайти красу, його біда тільки в тому, що він шукав її серед життєвого бруду. Він був лише вправним учнем свого вчителя, втіливши теорію лорда у життя.                 
         Я хочу запитати у всіх присутніх: «Але чому ніхто не зупинив його, не надав допомоги?». Поруч   були люди, але вони не навернули Доріана на вірний шлях. Вони байдуже спостерігали за долею молодої людини, зайняті лише собою, егоїстичні. То хіба лише Доріан такий егоїст, гріховодник? Мого підзахисного звинувачують у вбивстві Безіла Голуорда, Сибіли Вейн. Але хіба лише Доріан винен у тому, що так сталося? Безіл запалив у юнакові любов до самого себе. А чому, роблячи це, він не замислився, що юна душа Доріана, яка ніколи не чула щирого, привітного слова, не готова прийняти любування своєю красою. Коли ж Безіл попросив відпущення гріхів, то юнак подумав, що над ним просто глузують, і в стані афекту, вбив художника, якого вважав причиною всіх своїх нещасть. Адже, якби не було б портрета, то життя Доріана могло скластися по-іншому. А що стосується Сибіли, то не Доріан підсипав їй отруту, не він змусив її покінчити з життям. Це був вибір самої дівчини. Грей не винен в тому, що Сибіла не змогла гідно пережити розрив стосунків, виявила своє безсилля і слабкість. Дівчина сама вирішила свою долю, їй не варто було приймати таке поспішне рішення. Адже через кілька годин Доріан хотів змінити своє рішення, і ще невідомо як склалася б їх подальша доля, якби Сибіла не скоїла цей безглуздий вчинок.  
         Тому я прошу суд виправдати Доріана Грея, зняти з нього всі обвинувачення і надати йому можливість розпочати нове життя. 
Суддя. Суд дякує захиснику за наведені факти, ми обов’язково візьмемо їх до уваги під час вирішення справи. Щоб більш детальніше уявити картину подій, суд запрошує до слова свідків.
Евристична бесіда дискусійного характеру (запитання суді до свідків).
Ø    Як ви гадаєте, чого прагнув Доріан Грей у житті? (Бути завжди молодим і прекрасним, навіть ладен був віддати за це свою душу).
Ø    Чим був для Доріана його портрет? (Портрет – це його совість, душа).
Ø    Чому, на вашу думку, Доріан вирішив позбутися портрета? (Він думає, що коли він покінчить з цим художнім витвором, то покінчить із минулим. Тоді він зможе почати життя знову, стане вільним від страху, що про його жахливі таємниці стане відомо іншим. Тоді його душа зможе знайти довгоочікуваний спокій.)
Ø    Як ви гадаєте, чому доля до відповідного часу «оберігає» Доріана і йому так довго все сходить з рук? (Кожна людина має право на другий шанс, але Доріан не скористався ним. декілька разів він приймав рішення і обіцяв самому собі змінити своє життя. Йому подобалось те, що він робить, адже мета його життя полягала в розвитку власного я. тому доля карає з часом тих, хто так недбало використовує такий неоціненний дар, як життя).
Суддя. Наступним етапом нашого судового засідання стане виступ психологів та прихильників Доріана Грея.
Суддя. Слово надається прокурору для допита обвинуваченого. Після цього Доріан Грей зможе сказати своє остання слово на свій захист.
Запитання  прокурора до Доріана Грея.
   Прокурор.      Як змінює людину усвідомлення власної досконалості, вроди?
Доріан.            Підносить над іншими людьми, вселяє відчуття власної надзвичайності, особливості, вседозволеності.
Прокурор.       Поясніть суду, що у поведінці Безіла вас розлютило найбільше, коли він побачив ваш  спотворений портрет?
Доріан.             Безіл побачив мою оголену душу, побачив те, яким я є насправді. А найголовніше це те,  що художник дізнався про секрет моєї вічної молодості. Тепер я вже просто не міг його    відпустити, і в мене був лише один вихід – вбити непроханого свідка.
Прокурор.       Поміркуйте, як би склалася ваша доля, коли б не було портрета?
Доріан.             Коли б не було портрета, моя доля склалася б зовсім по-іншому. Всі мої вчинки відбива  лися б на моєму обличчі, тому я цінував би свою красу і ставився б до неї обережніше.  Можливо, я міг би знайти своє щастя у родинному колі, одружившись з якою-небудь ча  рівною дівчиною. Може це була б і Сибіла, але навіщо зараз говорити про все це, всеодно  нічого вже не виправити.
Останнє слово Доріана Грея. Я не прошу жалю і співчуття. Я прожив своє життя саме так, а не інакше, і ні про що не жалкую. Якщо б у мене була можливість розпочати все заново, то я не можу зі стовідсотковою впевненістю сказати, що я щось змінив би у своєму житті. Я отримав унікальну можливість доторкнутися до найпотаємнішого, до того, що ніхто з вас навіть не спроможне осягнути в повній мірі. Я обирав долю, а доля обирала мене. Я майже зміг досягнути істин Всесвіту, я майже перехитрив невблаганний час і навіть частково підкорив смерть. Довгі роки я був Чарівним принцом, королем життя, який керує долями інших.
    Ви можливо спитаєте: «Чи принесло це мені щастя?» І так, і ні. Отримавши вічну молодість, я згубив душу. А найжахливіше те, що кожного дня я бачив як спотворюється моя душа на портреті, який став її відображенням, але це не зупиняло мене. Я прагнув дізнатися, де існує та славнозвісна межа, яку ми чомусь не маємо права переступати. Я  вирішив дізнатися як далеко може зайти людина у своїх бажаннях. Моя зовнішня краса не змогла пересилити потворність душі, тому поступово, спускаючись сходинками пороку, я опинявся у пеклі.
     Завершуючи свою промову, хочу наголосити, що ви не зможете вигадати для мене найбільшого покарання, ніж я сам, бо я власноруч убив власну совість і душу.
Суддя.  Суд уважно вислухав всі «за» і «проти» і прийшов до такого висновку: брак життєвого досвіду, слабкість духу, невміле протистояння спокусам, самозакоханість, важке дитинство не можуть бути виправданням злочину, а тим більше вбивству.
    Отже, буде справедливим визнати Доріана Грея винним у всіх обвинуваченнях, висунутих проти нього. На основі вищесказаного від імені закону Великої Британії і від імені всього людства ухвалено вирок: визнати Доріана Грея винним і призначити йому покарання у вигляді довічного ув’язнення без права на оскарження.
4.Соціологічне опитування (Прийом «Мікрофон»).(слайд 15)
·                  «Чи згодні ви з вироком суду?»
·                  Невже саме краса привела Доріана до злочину?
·                  Як теорія лорда Генрі вплинула на Доріана Грея?
·                  Чому лорд Генрі був проти шлюбу доньки та Доріана Грея?
·                  Яку  роль виконує у романі портрет Доріана Грея ?
·                  Яка краса може «врятувати» світ?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1.Вчитель.
  Уайльд у передмові до роману слушно писав: «Суперечки з приводу мистецького твору свідчать, що цей твір новий, складний і життєздатний». "Портрет Доріана Грея" можна тлумачити по-різному, але не визнавати його безумовну неординарність і художню довершеність - неможливо. Критики, сперечаючись з окремих питань стосовно мистецьких позицій Оскара Уайльда, доходять спільного висновку про роман: це твір новий, складний і життєздатний. Свідченням цього є довголітнє життя роману, в якому кожне нове покоління читачів знаходить те, що співзвучне даному часу, що хвилює душу, збагачує розум, приносить насолоду, бо творчість великого англійського письменника Оскара Уайльда - то справжнє мистецтво. То хто ж такий, на вашу думку, Оскард Уйальд?(слайд16)
2. Рефлексія.
 Поділіться враженнями від почутого на уроці, використавши такий алгоритм: (слайд 17)
3. Оцінювання роботи учнів, виставлення оцінок у журнал.
VI. Домашнє завдання.
написати твір за романом О. Уайльда на одну з тем:
"Доріан Грей - жертва філософії гедонізму",
"Якою є справжня мораль роману" Портрет Доріана Грея",
"Роль парадоксів у романі О. Уайльда";
зробити малюнок до обкладинки книги "Портрет Доріана Грея"( за бажанням).



Комунікація в професійній сфері. Етика професійного спілкування.  https://drive.google.com/drive/my-drive

Риторика як наука й мистецтво.  https://drive.google.com/drive/my-drive

Ф. М. Достоєвський. Життєвий і творчий шлях митця. Філософські, етичні й естетичні погляди письменника та їх утілення в художніх творах 
https://drive.google.com/drive/my-drive

Система образів в романі Ф.Достоєвського ,,Злочин і кара’’.  https://drive.google.com/drive/my-drive
«Срібна доба» російської поезії, її авангардистські та  модерністські те-чії. Поезія 0.Блока та Анни Ахматової. 
https://drive.google.com/drive/my-drive

Немає коментарів:

Дописати коментар